Oya Hanım

Hamilelikte 39. Hafta

50 cm boyuna ulaşan bebeğinizin ağırlığı ise 3 ila 3,5 kilogram arasında seyretmektedir.

Hamilelikte 39. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

39. Haftasınız uzun ve meşakkatli bir yolun sonuna gelmek üzeresiniz. Yaklaşık bir hafta sonra hayatınızda aldığınız ve alacağınız en güzel hediyelerden bir tanesini alacaksınız. Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günler artık çok yakın. Muhtemelen sizde artık bunun heyecanını daha fazla hissetmeye başladınız. O inanılmaz an geldiğinde çektiğiniz bunca zahmetin, geçirdiğiniz zorlu günlerin sonucunda anne olacaksınız. Doktorunuzun ölçümleri ile verdiği doğum tarihi gecikirse kesinlikle panik yapmamalısınız, çünkü anne adaylarının sadece %5 i tam olarak hesaplanan günde doğum yapıyor. Bebeğinizin ne zaman doğması gerektiğini vücudunuz gayet iyi biliyor.

39 Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bebeğiniz artık fiziksel gelişimini tamamlamış durumda. Dış dünyaya hazırlıklar yapıyor. Bu dönemde bebeğiniz doğumdan sonra dış dünyada üşümemek için yağ depoluyor. Depoladığı yağlar dünyaya gözlerini açtıktan sonra vücut ısısını dengelemek için en önemli faktör. Boyu 50 cm olan miniğiniz ortalama olarak 3 – 3.5 kg. ağırlığında. 39 haftalık gelişim sürecinde bebeğiniz ortalama bir karpuz boyutuna ulaşmış durumda. Bu dönemde erkek bebeklerin ağırlığı kız bebeklere nazaran biraz daha fazla olabilir. Doktorunuzun doğumdan önce bebeğinizin büyük olduğunu söyler ise hemen paniğe kapılmamak gerekiyor. Anne karnındaki bebeğin kilosunu söylemek çok kolay bir iş değil. Bebeğinizin beyin gelişimi hala devam ediyor ancak fiziksel olarak değişim artık çok fazla olmayacaktır. Beyin gelişimi sadece anne karnında da değil bebeğiniz dünyaya geldikten sonrada devam edecektir.

Bebeklerin doğumdan sonra fazla ağlamalarını duymuşsunuzdur. Fakat bu ağlamalar normal bir ağlama değildir. Bebeğinizin göz yaşı kanalları doğumdan sonra kapalı olacağından göz yaşı üretemezler.

Doğumdan hemen önceki hafta olan 39. haftada bebeğinizin rengi artık pembeden beyaza dönüyor. Bunun sebebi ise biraz önce belirttiğimiz gibi bebeğiniz artık deri altına yağ depoluyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.