Oya Hanım

Hamilelikte 33. Hafta

Bu haftada bebeğin boyu 45 cm, ağırlığı ise 1,7 kg – 1,8 kg civarındadır.

Hamilelikte 33. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Tebrikler hamilelikte 33. haftaya girdiniz, zaman zaman sancılarınız olabilir fakat bunlar doğum sancısı değiller. Bu sancılar vücudunuzun doğma hazırlık yaptığını anlatan ve Braxton Hicks olarak adlandırılan sancılardır.

34. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bu hafta bebeğinizin ağırlığı 1800 ile 1900 gram arasında ve boyutu hemen hemen bir ananas büyüklüğünde. Hızlı bir şekilde buruş buruş uzaylı görünümünden uzaklaşıyor ve kafa tası eski haline nazaran biraz daha sertleşiyor. Bebeğinizin kafa tasını oluşturan kemikler henüz tam olarak birleşmedi ve bu durum bebeğinizin biraz da olsa oynamasına ve üst üste gelmesine olanak sağlıyor. Bu durum bebeğinizin doğum anından doğum kanalına rahatça sığması için doğuma kadar bu şekilde olacak. Bu kemikler erken çocukluk olarak adlandırılan döneme kadar tamamen birleşmeyecek ve büyüyen beyin ve diğer dokulara uyum sağlayacaklar.

Plasenta sıvısı bebeğiniz büyüdükçe minimum seviyelere gelir bu durum bebeğinizin büyüyüp rahim içinde daha fazla yer kaplamasından kaynaklanır. Bu aşamada bebeğinizin bazı hareketleri arada sırada canınızı birazcık yakabilir.

Bebeğiniz şuanda doğmuş bir bebek gibi davranıyor diyebiliriz. Örneğin uyurken gözlerini kapatıyor, uyanıkken açıyor. Rahim duvar artık iyice inceldiği için rahim içerisine her zamankinden daha fazla ışık giriyor bu durum da bebeğinizin gece ve gündüzü ayırt etmesine olanak sağlıyor.

Bir iyi haberimiz daha var. Bebeğinizin artık bir bağışıklı sistemi var. Anne vücudundaki antikorlar artık bebeğinize geçiyor ve onu mikroplarla savaşabilir hale getiriyor. Aksi bir durumda bu hafta doğum gerçekleşirse bebeğinizin steril bir ortamda daha fazla özenle iyi bir bakım görmesi gerekmektedir, çünkü antikorlar daha yeni yeni bebeğinize geçmeye başladığından bağışıklık sistemi biraz zayıf olabilir.

Bebeğiniz bu haftalarda büyük ihtimalle baş aşağıya geçmiş vaziyette yada baş aşağıya dönmek için çabalıyor olabilir. Bu pozisyon doğumun kolay geçmesi ve aynı zamanda gelişen beyin için daha fazla kan gitmesini sağlıyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.