Oya Hanım

Hamilelikte 27. Hafta

Gebeliğin 27. haftasında bebeğiniz ortalama 905 gram ağırlığında ve 36 cm. boyunda.

Hamilelikte 27. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Artık gebelik döneminde 26 haftayı geride bırakıp 27. haftaya girdiniz. Bu dönemde vücudunuzun daha fazla enerjiye ihtiyacı olacağından iştahınızda gözle görülür bir artış yaşanabilir. Sağlıklı beslenmek düzenli olarak uyumak ve hareketli bir yaşam stili sergilemek doğum için güç toplamanız da size yardımcı olacaktır.

27. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Gebeliğinizin bu haftasında bebeğinizin ağırlığı ortalama 905 gr. kadar. Yani bebeğinizin boyutu avuç içi büyüklüğündeki bir karnıbahar kadardır. Artık boyu da 36 cm’ye ulaşmıştır. Düzenli aralıklarla uyumakta, gözlerini açıp kapatabilmekte ve belkide parmak emmektedir. Bebeğinizin beyin gelişimi de hızlı bir şekilde ilerlediği için artık beyin aktiviteleri daha aktiftir. Bebeğinizin akciğerleri hala olgunlaşmamış olsa bile, işlevlerini yerine getirebilecek kadar yetkisi bulunmaktadır. Bu dönemde bebeğiniz hıçkırıklarına bağlı olarak ritmik bir takım hareketler hissedebilirsiniz. Beyin gelişimi hızla devam eden bebeğinizin artık tat alma cisimcikleri de gelişmiş durumdadır. Baharatlı yiyecekler tükettiğiniz taktirde bebeğinizi biraz hıçkırık tutabilir ancak endişe etmenize gerek yok bu geçici bir durumdur.

Bebeğiniz artık annesinin ve babasının sesini tanıyabilir. Bebeğinizin kulaklarında oluşan sinirler olgunlaştıkça sizi bulanıkta olsa duymaya başlar ve bu 27. haftada mümkündür.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.