Oya Hanım

Hamilelikte 28. Hafta

Bebeğinizin ağırlığı 28. haftada 1 kilogramı aşar, boyu ise yaklaşık olarak 37 cm’ye ulaşır.

Hamilelikte 28. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Hamilelikte 28. haftaya geldiğinizde üçüncü trimestera geçmiş olursunuz. Bu dönemde hamilelik sürecinin 3’de 2’sini geride bırakmış ve son döneme girmiş durumdasınız. Artık bebeğinizin aranıza katılmasına çok az bir süre kaldı ve heyecanlı bekleyişte mucize sona yaklaştınız. Bebeğiniz için alışverişler yapmanın tam vakti. Doğum yaklaşınca hareket etme kabiliyetiniz daha da azalacağından en uygun dönemin bu hafta olduğunuzu bilmenizde fayda var. Hamilelik semptomları peşinizde iken bütün bunları düşünmek biraz zorlayıcı olabilir ancak doğumdan sonra artık anneliğin verdiği sorumlulukla daha yoğun ve daha meşgul olacaksınız.

28. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

28. haftada bebeğinizin ağırlığı ortalama olarak 1 kg. civarındadır belki biraz daha fazla. Boyu ise yaklaşık olarak 37 cm. civarındadır. Büyükçe bir uzun patlıcan boyuna ulaşan bebeğinizin kirpikleri artık oluşmuş durumda ve gözlerini kırpmaya başladı bile. Bu zamana kadar kapalı olan gözler 28. haftadan itibaren açılır. Bu günden sonra bebeğinizin görme yeteneği günden güne gelişir. Hatta ilerleyen günlerde bebeğiniz rahim duvarı ve göbeğinizin engelline rağmen ışığı görebilir. Ancak göz kırpmak bu haftada onun yapabileceği en büyük yetenek değil. Bebeğiniz bir yandan vücudundaki yağ oranını arttırmaya çalışırken bir yandan da hıçkırık, öksürük, emme ve belkide en önemlisi olan nefes alma eylemleri üzerinde çalışmalara devam ediyor. bebeğiniz depoladığı yağlar ile günden güne daha da kilo alıyor ve bu şuanda onun için çok önemli. Aynı zamanda beynindeki milyonlarca nöronunu da geliştirmeye devam ediyor.

Sizde her gece rüyanızda bebeğinizi mi görüyorsunuz? Belkide oda sizi görüyordur. 28. haftada anne karnındaki bebeğin ölçülebilen beyin dalga aktiviteleri farklı uyku döngüleri olduğunu göstermiştir. Bu döngüler tıpkı yetişkin insanların rüya gördüğü anlardaki hızlı göz hareketlerini de kapsamaktadır. Bilim insanları bu durumdan dolayı bebeklerin anne karnında rüya görebildiğini düşünür.

Bebeğinizin kalbi ise gelişimini son derece ileriye götürerek güçlü bir hale geldi. Partneriniz kulağını karın bölgenize dayadığında içerideki minik kalbin seslerini duyabilir. Bu hafta itibarı ile muayene olduğunuz doğum doktorunun kalp atışlarını duyabilmek için dopler kullanmasına gerek kalmaz. Bir steteskop ile bebeğinizin kalp atışları rahatlıkla duyulabilir.

Bebeğinizin gözlerinin artık renklendiğini de söylemekte fayda var. Ancak oluşan renk doğumdan sonra 6 aydan bir yıla kadar değişiklik gösterebilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.