Oya Hanım

Hamilelikte 30. Hafta

30 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin boyu yaklaşık 40 cm ve ağırlığı 1.3 kilogram civarında.

Hamilelikte 30. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Hamilelikte 30. haftaya girilmesi ile birlikte, anne adayları bu dönemde rutin hayatını kaybetmiş ve yorgun hissedebilirler. Bu dönemde alınan kiloların bir bölgede toplanması vücudunuzun ağırlık dengesini bozarak daha çok yorulmanızı ve hareketlerinizin daha kısıtlı olmasına neden olabilir. Bu durum çok normaldir. Bütün bunların yanında kendinizi yorgun hissetmenizin bir başka nedeni ise, vücudunuzda değişen hormon dengeleridir. Yani anne adaylarının 30 haftalık gebelikte kendilerini bitkin hissetmeleri gayet doğal bir durumdur. Bu dönemde bolca dinlenmeli ve kaliteli bir uyku uyumaya çalışmaları en doğru olanıdır.

Bu günlerde bebeğinizin boyu 39 – 40 cm civarında ve ağırlığı 1300 gr. seviyelerindedir. Fakat bu dönemden sonra bebeğinizin gelişiminde bir ivme gözlemlenecek. Bu haftadan sonra artık bebeğiniz her hafta ağırlığına ortalama olarak 200 gram’dan fazla bir ağırlık ekleyecek. Şuanda oluşturmaya başladığı yağ tabakası hem ana rahminde hemde doğumdan sonra dış dünyada vücut ısısını dengelemekte ona yardımcı olacak. Aynı zamanda bu yağ tabakası doğumdan sonra bebeğiniz tarafından enerji elde etmek için kullanılacak. Bebeğinizin hareketleri 30. haftadan sonra fark edilebilir derecede etkileyecek. Çünkü bebeğiniz büyüdükçe rahimdeki hareket alanı git gide daralacak.

30. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bebeğinizin ağırlığı ile birlikte, beyinde gelişim hızını arttıracak ve bu haftadan sonra beyin gelişimi günden güne daha fazla olacak. 30. haftada bebeğinizin beyin yüzeyi pürüzsüz ve kıvrımsız bir halde. Ancak ilerleyen günlerde beyin kıvrımları iyiden iyiye şekil almaya başlayacak.

Bu günlerden 4 ay kadar önce bebeğinizi sıcaklık değişimlerinden kendisini korumak için oluşturduğu lanugo adı verilen tüy tabakası yavaş yavaş kaybolmaya başlayacak. Çünkü artık yağ deposunun da iyice artması ile birlikte, bu kürke artık gerek duymayacak. Bebeğinizin doğumundan sonra bu tüycükleri sırtında ve omuzlarında görmeniz mümkün.

Bebeğinizin kendi başına yaşayabilmesi için gereken en büyük değişimlerden bir tanesi de 30. haftada gerçekleşir. Bebeğinizin kemikleri artık kırmızı kan hücreleri oluşturma yeteneğini geliştirmiş durumda. Bu zamana kadar kırmızı kan hücrelerini bazı dokularında, sonrasında ise dalak yardımı ile üretiyordu. Buna ek olarak ise kendi sindirim ve boşaltım sistemini gelişmeleri kısa süre sonra tamamlanmış olacak.

Bütün bu fiziksel gelişmeler devam ederken bebeğiniz rahimde en rahat hissettiği pozisyonda yani cenin pozisyonunda dünyaya geleceği günü beklemeye devam ediyor. Doktorunuzun muayenesi sırasındaki ultrason çekimlerinde bebeğinizin rahat bir şekilde kıvrılmış yatıyor olduğunu görebilirsiniz. Bebeğiniz o rahat ve halinden memnun olduğu görüntüsünü görmeye hazır olun.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.