Oya Hanım

Hamilelikte 37. Hafta

Bu haftalarda bebeğiniz yaklaşık olarak 49 cm boyunda ve ortalama olarak 3 kg. ağırlığındadır.

Hamilelikte 37. Hafta

Hamilelikte 37. haftaya gelmiş anneler için artık şaşırılacak çok fazla bir şey kalmamıştır. 49 cm. uzunluğa ulaşan bebeğiniz neredeyse 3 kilogram ağırlığındadır. Bebeğiniz bu dönemden sonrada ağırlığına her hafta ortalama 200 gr. eklemeye devam edecek. Dış dünyaya hazırlanan bebeğinizin gelişiminin devam etmesinin yanı sıra bu dönemde sizin vücudunuzda doğuma hazırlanmaya devam ediyor olacak. Braxton-hicks diye adlandırılan kasılmaların sıklığı bu dönemde biraz daha artabilir. Braxton-hicks  gerçek doğum sancısı değildir. Halk arasında genelde yalancı kasılma olarak adlandırılan bu kasılmalar doğuma kadar devam edecektir. bu kasılmalar sizi doğuma hazırlamak için gerçekleşen kasılmalardır. Hamilelikte sona yaklaştıkça bu kasılmaların sıklığı ve şiddeti de artacaktır. Bu sancılar doğum sancılarına göre daha düzensiz ve daha hafif sancılardır.

Aktif olarak hamilelik geçiren annelerin ve rahim içinde hareketli olan bebeklerde bu durumun görülmesinin başka bir tıbbi sebebi ise, anne adayının uzun süre susuz kalması olabilir!

37. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bu haftadan itibaren bebeğiniz bir çok yönden dış dünya için hazır durumda. Akciğeri ise alacağı ilk nefesin heyecanı ile doğuma kadar gelişimini sürdürmeye devam edecek. Aynı zamanda bebeğiniz henüz anne karnında nefes alabilecek bir ortama sahip olmasa da nefes alıp veriyor gibi hareketler yapacak. Bu durum bebeğinizin nefes alma refleksini geliştirebilmesi yaptığı bir antrenmandır. Gelişimi tam bitirmemiş diyebileceğimiz yapıların arasında bebeğinizin kemikleri de yer alıyor fonksiyonlarını gerçekleştiriyorlar ve oradalar ancak kıkırdaksı bir yapıya sahipler bebeğiniz kemikleri sertleşmek için doğumdan sonrayı bekliyor.

Bebeğiniz dış dünyaya hazır ancak 38. haftadan önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak kabul ediliyor. Geriye kalan zamanda bebeğiniz ortalama yarım kilo alacak, deri altına yağ depolayarak rengi beyazlaşacak.

Bu dönemde her dört bebekten üçü anne anne karnında baş aşağı pozisyonda yatmaktadır. Bu durumda bebeğinizin baş kısmı leğen kemiğinin arasında güvenli bir şekilde doğum anını bekler. Genelde bu dönemde bebeklerin saçları da çıkmıştır. Fakat kimi bebeklerin saçları diğerlerine göre daha az olarak doğabiliyor. Bu döneme kadar bebeğinizi koruyan lanugo adlı tüy tabakası yok olur. Bu dönemden sonra bebeğinizi hem doğuma kadar hemde doğumdan sonra koruyacak olan başka bir tabaka oluşur. Oluşan bu yeni tabakayı doğumdan sonra bebeğinizin üzerinde görebileceğiniz beyaz kaygan bir sıvıdan oluşuyor. Verniks adı verilen bu sıvının doğumdan sonra hemen temizlenmesi bebeğin ısı kaybının hızlanmasına neden olduğu bilim insanlarının araştırmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak bu tabakanın asıl görevi yeni doğan bebeğinizin mikrobiyomunu oluşturmaya yardım etmek olduğu tahmin ediliyor. İşte bu yüzden doktorlar bebeğin doğumdan sonraki ilk 48 saat içerisinde yıkanmamasını öneriyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.