Oya Hanım

Hamilelikte 25. Hafta

Hamilelikte 25. Hafta

Gebelikte 25. haftaya ulaşmak aynı zamanda gebeliğin son 3. ayı yani üçüncü trimester döneminin başlangıcına ulaştığınız anlamına geliyor. Bebeğiniz ortalama olarak 600 gr. civarında boyutları ile ufak bir kavun büyüklüğünde. Henüz içeride rahatça hareket edebileceği bir alana sahip. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu alan git gide daralacak ve bebeğinizin hareket alanı kısıtlanacaktır. Bebeğiniz artık iç kulan içinde gelişen denge duyusuna sahip ancak çok gelişmiş değil. Ancak bu denge duyusu sayesinde içeride dönerken ne taraf aşağı ne taraf yukarı hissedebilir.

Sizin için değişebilecek şeylerden birisi ise, bu haftadan itibaren uyku sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Bazı hanımlar bu durumu gebelikten sonraki uykusuzluğa vücudun kendini hazırlaması olarak yorumluyor. Bu durumda farklı teknikler deneyerek daha kaliteli uykuya ulaşmaya çalışmak sizin için en iyisi olacaktır. Bu yöntemlerden birisi günün erken saatlerinde bol su içip yatış saatinize doğru içtiğiniz su miktarını azaltmaktır. Böylelikle hem gün içerisinde almanız gereken su miktarını karşılamış, hem de gece yarısı uykunuzdan uyanıp tuvalete gitmek zorunda kalmamış olursunuz. Çünkü bu haftalardan itibaren artık bebeğiniz sizin üriner sisteminizi efektif bir şekilde kullanmaya başlıyor. Bu da sizin, gün içerisinde hatta geceleri de sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı hissetmeniz anlamına geliyor.

25. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bebeğiniz, gelişimi doğuma kadar devam edecek olan akciğerlerinin içerisinde kılcal damarlarını geliştirmeye başladı. Akciğerlerinin tamamen gelişmesine daha uzun zaman var belki, ama alacağı ilk nefes için önemli bir adımı daha geride bırakmış durumda.

Bu haftalarla birlikte bebeğinizin kırışık sayılabilecek cildi artık gitgide düzgün ve yeni doğan bebeklerinkine benzer bir hal almaya başlıyor. Duyularının birçoğu artık daha gelişmiş ve özelleşmiş durumda. Sinir gelişimi hala devam etmekte, hatta bebeğinizin artık elleri, parmakları şekil almış durumda. Bebeğiniz bu gelişen el sinirleri ile elini yumruk şekline getirebilecek beceriye sahip. Çevresini tanımak ve hissetmek için artık ellerini kullanıyor.

Çevresini tanımaktan arta kalan zamanında, bebeğiniz parmaklarını emmek için kullanıyor. Bu manzarayla, doktor randevularınızdan birinde ultrason esnasında karşılaşırsanız şaşırmayın. Hazır doktorunuza gitmişken, bebeğinizin kalp atışlarını duymak ister misiniz? Bu haftalarda bir steteskop yardımıyla bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilmeniz mümkün.

Siz bebeğinizin sıcaklığını plasenta yardımı ile kontrol ediyor olsanız da, bebeğiniz bu haftalarda yağ depolamaya ve de tüy geliştirmeye devam ediyor. 15. hafta ile başlayan tüy geliştirme durumu bu haftalarda da devam etmekte.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.