Oya Hanım

Hamilelikte 36. Hafta

36 haftalık gebelik döneminde bebeğin ağırlığı yaklaşık olarak 2.750 gram ve boyu da 47 cm civarında.

Hamilelikte 36. Hafta

Karın bölgenizin bu dönemde daha da hafiflediğini hissedebilirsiniz, çünkü tam anlamıyla olanda bu. Doğuma hazırlanan bebeğiniz yavaş yavaş aşağıya pelvis bölgenize doğru iniyor. Bu durumdan dolayı artık karın bölgenizde daha az ağırlık hissetmeye başladınız.

36. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Gebeliğinizin 36. haftasında bebeğiniz hala kilo almaya devam ediyor. Bu kilo alımı günlük ortalama 28 gr. civarında seyir ediyor. Şu anda bebeğiniz yaklaşık olarak 2 kilo 750 gr. ve 47 cm boyunda. Doğum kanalından rahatça geçebilmek için büyüme hızı yavaşlıyor. Onu korumak için vücudunu kaplayan tüyler yavaş yavaş dökülüyor ve onu plesanta sıvısından koruyan ağda kıvamındaki maddeden kurtuluyor. Bebeğiniz artık diğer salgıları da yutuyor bu şekilde iç bağırsak hareketlerinide başlatmış oluyor.

36 haftalık gebeliğin sonundan itibaren bebeğiniz artık erken dönem diye adlandırılan döneme geliyor. Bu dönemdeki bebekler genelde baş aşağıya dönmüş vaziyette doğumu bekler. Aksi bir durumda doktorunuz sizi bebeğin durumunu kontrol amacıyla muayeneye çağırabilir. Baş aşağıya dönmeyen bebeklerde normal doğum sıkıntılı olabileceğinden sezeryan doğum önerilebilir.

Gebeliğin bu döneminde bebeğinizin kemikleri hala birbirine tam anlamı ile kaynamış değil. Kıkırdak ve kemikleri de doğum anını kolaylaştırmak amacıyla doğum sonrasına kadar oldukça yumuşak bir yapıda olur.

Bu güne kadar bebeğiniz dış dünya için yaptığı hazırlıkların büyük bir bölümünü tamamlamış durumdadır. Rahim dışına çıktığında onu enfeksiyonlardan koruyacak bağışıklık sistemi yeterince gelişmiş durumda. Aynı zamanda kan dolaşımı da mükemmel şekilde çalışıyor. Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtıktan sonra gelişmesi gereken sistemlere de sahip. Örnek verecek olursak doğumdan sonra gelişmeye başlayacak olan bir sindirim sistemi var. Peki neden? dediğinizi duyar gibiyim öyleyse sebebini şu şekilde açıklamaya çalışayım. Bebeğiniz şuan besinleri göbek bağı aracılığı ile anneden aldığından sindirim sistemi oluşmuş ve gelişmiş olsa bile çalışmaz. Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtıktan sonra 1-2 yıl içerisinde sindirim sistemi gelişimi tamamlamış olacak.

Bebeğinizin hareketlerini hala hissediyor olmalısınız, bu hareketler artık biraz daha kasık bölgesine yakın alanlarda olmalı. Eğer ciddi bir hareketsizlik hissederseniz vakit kaybetmeden hemen doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.