Oya Hanım

Hamilelikte 35. Hafta

35 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin giderek uzayan boyu artık 46 cm civarındadır ve kilosu ise yaklaşık olarak 2.5 kilogramdır.

Hamilelikte 35. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Bebeklerin sadece %5 gibi bir oranı gerçek doğum zamanında doğmaktadır ve Bu dönemde yaşadığınız her ağrı ya da seğirme, yaklaşan doğumun sinyali olarak anne adayları tarafından merak konusu olabilmektedir. Eğer bebeğiniz tam da bu 35. hafta içerisinde doğarsa, prematüre bir bebek olarak kayda alınacaktır. Böyle durumlarda bebeğiniz, biraz daha fazla bakıma gerek duyar. Doğuma bir kaç hafta gibi az bir zaman kalmış olan bu dönemde, hastane çantasını hazırlamanız sizin için iyi bir fikir olabilir.

35. hafta içinde bebeğiniz henüz doğum için uygun pozisyonda, yani baş aşağı pozisyona geçmiş değildir. Birazda sizin yardımınız ile doğum anı için en uyun pozisyona geçecektir.

35. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bebeğinizin hızla uzayan boyu artık 46 cm kilosu da yaklaşık olarak 2.5 kilogram’dır. Doğuma kadar devamlı olarak, yağ da dahil olmak üzere kilo depolamaktadır.

Gebeliğinizin bu döneminde, bebeğinizdeçok hızlı bir  değişim dönemindedir. Beyin gelişimi oldukça kuvvetli ve hızlı olan bebeğinizin kafatası ise hala yumuşak yapıda olmaya devam etmektedir. Kafatasının bu şekilde yumuşak yapıda olmasının faydası ise, doğum esnasında, bebeğinizin doğum kanalından daha kolay bir şekilde geçmesini sağlamaktır. Bebeğinizin vücudunun %15’i yağ ile depolanmıştır, ancak doğum zamanına kadar bu değer %30 seviyelerine çıkacaktır.

Böbrekleri gelişmiş olan bebeğinizin karaciğeri de bazı atık ürünleri işleyebilecek şekilde gelişimini tamamlamıştır. Basit fiziksel gelişimlerin birçoğunu tamamlayan bebeğiniz, artık sadece doğuma kadar kilo almakla meşguldür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.