Oya Hanım

Hamileliğin 38. Haftası

38 haftalık gebelik döneminde, normal ve sağlıklı bebeklerin ortalama ağırlığı 3 kilo 100 gram civarıdır, boyları ise yaklaşık 50 cm’yi bulur.

Hamileliğin 38. Haftası

38. haftadan itibaren her gün hamileliğinizin son günü olabilir. Uzun bir zaman önce beklemeye başladığınız o mucizenin gerçekleşeceği gün artık çok yakınınızda! Artık bebeğiniz anne karnındaki serüveni tamamlamış ve dünyaya gözlerini açtıktan sonra yaşama fonksiyonlarını yerine getirebilecek durumda. Vücudunuzun size bebeğine dar geliyor hissine kapılmanız son derece normal. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra çok farklı bir hayatınız olacak. Anne olmadan önceki son sakin günleriniz diyebiliriz.

38. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bebeğiniz 38. haftada dış dünyada hayatta kalabilmek için hazır hale gelir. Bu haftalarda normal ve sağlıklı bebeklerin kilosu ortalama olarak 3 kilo 100 gr. civarında seyreder. Boyları da anne karnındaki ulaşması gerek 50 cm’ye ulaşır. O da artık sizin gibi anne babasına ulaşacağı zamanı heyecanla beklemektedir. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra da gelişimi çok hızlı bir şekilde devam eder. Örnek verecek olursak gözlerinde hala pigment eksikliği olacağından doğumdan sonra bebeğinizin göz renginin değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Göz rengi kahverengi olarak dünyaya gelen bebeklerin göz rengi genelde değişmez fakat gri yada koyu mavi gözle doğan bebeklerin göz rengi değişir ve son halinde ela, kahverengi, yeşil yada mavi olarak kalabilir. Pigment eksikliğinden meydana gelen bu değişimde bebeğinizin göz rengi pigment eksikliğinin giderilmesi ile değişir koyulaşır ancak doğumdaki halinden daha açık olmaz.

Bu haftada bebeğiniz ana rahminde doğuma hazır pozisyonda doğumun gerçekleşeceği günü beklemektedir. Anne adayının hormonları vücuduna kasılma emri vererek doğumu başlatır. Bebeğinizin akciğeri ise dış dünyada alacağı ilk nefes için gelişimini sürdürür. Akciğer bronşların birbirine yapışmaması için bir sıvı üretir. Bu şekilde dünyaya geldiğinde ilk nefesi bebeğiniz sağlıklı bir şekilde alacak. 38. haftada bebeğiniz kilo almaya devam ederken aynı zamanda beyin ve sinir sistemi gelişimi de aralıksız devam eder.

Anne rahmindeki alan gün geçtikçe daraldığı için bebeğinizin hareketlerinde farklılıklar hissedebilirsiniz. Telaş yapmanıza hiç gerek yok çünkü bu farklılık bebeğinizin hareket alanının artık daha dar olmasından kaynaklanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.