Oya Hanım

Hamilelikte 40. Hafta

Doğum haftasında bebeğin boyu 50 cm, kilosu da 3,5 kg civarında olur.

Hamilelikte 40. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Evet artık beklenen gün geldi. Bu anı ne kadar beklediğinizi tahmin edebiliyoruz. Doğuma sadece günler belkide saatler kaldı. Çoğu anne adayı bu haftada daha heyecanlı olduklarını dile getirmekte. Bebeğiniz anne karnı dışındaki dünya da yaşamak için bütün gelişimlerini tamamladı. Artık sizin doğuma hazır olduğunuz anı beklemeniz gerekiyor. Siz fiziksel olarak doğuma hazır olduğunuzda doğum gerçekleşecek.

40 hafta süren bu serüven boyunca gösterdiğiniz emeğin ve çabanın bu dünyada bir karşılığı yok ancak, çalışan sadece siz değilsiniz. Bu süre zarfında bebeğinizde var gücü ile çalıştı ve kendini dış dünya için hazırladı. Yaklaşık 6. aydan itibaren çektiğiniz acılara sebep oldu fakat o dönem 600 gr. olan bedeni şimdi ortalama 3.5 kg. Bebeğinizin boyuda artık 50 cm civarında.

Son olarak bebeğiniz anne karnından ayrılmadan önce son ana kadar onun iyiliği için çalışmaya devam ediyorsunuz. Plasenta, bebeğin doğumdan sonraki ilk 6 ayında, dışarıdan gelecek olan mikroplara karşı savaşabilmesi için antikor üretmeye devam ediyor. Fakat nasıl bu güne kadar 40 hafta boyunca çocuğunuzu mikroplardan koruduysanız, doğumdan sonra da bunun devamını sağlayabilmeniz için yapmanız gereken şey özellikle ilk 6 ay boyunca çocuğunuzu anne sütü ile beslemek olacak. Anne sütü sayesinde, anne vücudundaki antikorlar, bebeğin mikroplarla savaşabilmesi için her emzirmede onun vücuduna geçiyor ve mikroplara karşı savaşıyor.  Anne sütü, bebeğin her ihtiyacına çok kısa sürede cevap verdiği gibi, bir de bebeğin sağlığının korunmasında çok önemli bir rol üstleniyor. Bu durum bize anne sütünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

40 Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bebeğiniz artık yeryüzünde alacağı ilk nefesin provalarını yapıyor. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra gebelik yolculuğunun izlerini bir süre daha gözlemleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak beşiğinde anne karnındaki pozisyonda yatabilir. 40 hafta süren anne karnı tecrübesi bebeğinizin o pozisyonda kıvrılmış bir şekilde durmasına neden olabilir. Cenin pozisyonunda yatmak bebeğinize anne karnını hatırlatır ve kendini güvende hissetmesini sağlar.Doğumdan hemen sonra bebeğinizin gözleri sadece 2.5 cm. gibi bir mesafeyi görebilecek durumda olacaktır. Ancak sizi rahatlıkla duyabilir. Anne karnında onunla bol bol konuştuysanız anne ve babasının sesini hatırlayabilir. Doğum için beklenen süreyi geçtiyseniz artık ebeler ve hemşireler tarafından sürekli kontrol edileceksiniz. Sağlıklı bir doğum için bebeğinizin anne karnındaki duruşu ve kalp atışlarının gözlem altında olması gerekebilir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.