Oya Hanım

Hamilelikte 26. Hafta

26 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin boyu ortalama 35,5 cm, ağırlığı ise yaklaşık 1 kg’ye ulaşır.

Hamilelikte 26. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

26 haftalık gebelik dönemine geldiğinizde, bebeğiniz artık akciğerini kullanarak doğacağı gün için egzersizler yapmaya başlar. İçinde bulunduğu amniyon sıvısı içerisinde az miktarda nefes alıp verme refleksi yapması akciğerlerini güçlendirir. Böylelikle alveoller bir araya gelerek akciğer dokusunu güçlendirir.

Gebeliğin bu döneminde anne adaylarını en çok heyecanlandıran şey ise bebeğin artık gözlerini açıp kapatmaya başlamasıdır. Bu döneme de bebeğin uyku düzeni annenin uyku düzeni ile uyumlu bir şekilde ilerlemeye başlar.

26. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Hamileliğinizde 26. haftaya geldiğinizde bebeğinizin boyu ortalama olarak 35 cm. ağırlığı ise yaklaşık 900 gr. dır. 18. haftadan itibaren bebeğiniz duyu sistemi gelişmeye başlar. Bebeğinizin kulakları 26. haftada tamamen şekillenir. Kulaktaki sinir bağlantıları önceki haftalara göre artık çok daha gelişmiş ve hassaslaşmıştır. Bunun anlamı ise artık bebeğinizin sizi duyabiliyor olmasıdır. Bu haftadan sonra ortalama olarak 1 ay içerisinde bebeğinizin ani seslere verdiği tepkileri hissetmeye başlayabilirsiniz.

Genetik olarak mavi gözlü olmasalar da her bebeğin anne karnındaki göz renginin mavi olduğunu biliyor muydunuz? Gebeliğin 26. haftasıyla birlikte bebeğinizin gözleri neredeyse gelişimini tamamlar. Ancak doğum öncesi ve sonrası önemli bir farkla: Çünkü bebeğin göz rengi doğduktan birkaç ay sonra nihai rengini alır.

Eğer bebeğiniz erkek ise bebeğinizin testisleri 26. haftadan itibaren skrotum içine inmeye başlar. Testis bezlerine doğru gerçekleşen bu hareketin tamamlanması ortalama 2-3 ay kadar sürecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.