Oya Hanım

Hamilelikte 31. Hafta

Bu hafta bebeğinizin boyu 40 cm’den fazla, ağırlığı ise hemen hemen 1.600 gram.

Hamilelikte 31. Hafta

İçinizde taşıdığınız mucize artık bir kavun büyüklüğüne ulaşmış durumda. Bu durum sizin için yeni olan bir takım fiziksel zorluklara sebep olabilir. Bu problemlerin hiçbiri baş edemeyeceğiniz problemler değil.

31. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

31. haftada bebeğiniz boyu artık 40 – 41 cm. civarında seyir ederken kilosu da yaklaşık olarak 1600 gr. Bebeğiniz artık çok daha rahat şekilde başını, kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir. Derisinin altında biriken yağ tabakası ile her geçen gün vücudu biraz daha genişliyor. Bebeğiniz bu dönemde uykularınızı birazcık bölebilir çünkü çok fazla hareket ediyor olmalı. Duruma iyi tarafından bakmakta fayda var bu bebeğinizin gayet sağlıklı ve hareketli olduğunu gösteriyor.

Bebeğiniz beyin gelişimi bu haftalarda olabildiğince hızlanıyor. Bireysel sinir hücreleri arasındaki bağlantılar aşırı hızlı bir şekilde oluşuyor. ( Bu bağlantılardan trilyonlarca yapmak zorunda) Bebeğiniz plesanta sıvısı içerisinde koku alamaz, bu nedenle dünyaya gelir gelmez alacağı ilk koku sizin kokunuz olacak ve bebeğiniz kısa süre içerisinde annesinin kokusunu favori kokusu yapacak.

Peki bebeğiniz gün içerisinde başka neler ile uğraşıyor? Yüz ifadeleri, hıçkırıklar, çiğneme, nefes alma, elleri hareket ettirme, rahim duvarı üzerinde ayakta durma hatta  baş parmağını emerek boş vakitlerini değerlendiriyor. Bazı bebekler anne karnında başparmağını öylesine emiyorlar ki parmağında nasırla doğan bebekler var.

Kolları, bacakları ve vücudu artık kafasıyla orantılı ebatlarda. Bunlarla birlikte kısa süre sonra içerisinden idrar geçecek olan idrar kesesi de dahil olmak üzere bir çok iç organı hızla gelişiyor. Kemik iliği de bu ana kadar karaciğerin üstlendiği kırmızı kan hücrelerini üretme işini devralıyor ve bu önemli işin sorumluluğunu artık kendisi üstleniyor.

Şu anda azda olsa karanlık ve aydınlığı ayırt edebiliyor ancak henüz uykusunu ve hareketlerini bu düzene göre ayarlaya bilmiş değil. Birkaç hafta içinde bebeğinizin uyku ve hareketlerini gece ve gündüze göre oturttuğunu hissedeceksiniz. Eğer bebeğinizin hareket etmediğini düşündüğünüz anlar olursa önce bir bardak su içmeyi deneyin. Sorunun düzelmediğini düşündüğünüz taktirde ise vakit kayıp etmeden hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.