Oya Hanım

Hamilelikte 32. Hafta

Şu anda bebeğiniz neredeyse 350 gram ağırlığında ve 42 cm boyunda; rahminizde büyük bir yer kaplıyor.

Hamilelikte 32. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Size muhteşem bir haberimiz var! Eğer bebeğiniz 32. haftada veya daha sonra doğarsa sağlıklı olması ve hayatta kalabilme olasılığı neredeyse zamanında doğan bir bebek kadar. Unutmayın erken doğum belirtilerinin neler olduğunu bilmeli ve kesinlikle bu konuları ya da belirtileri doktorunuzla istişare edip değerlendirmelisiniz.

32. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

Bebeğiniz 32. haftada ortalama olarak 1 kilo 700 gr. ağırlığında ve 42 cm. boyunda. Artık rahim içinde büyük bir yer kaplıyor. Bu nedenle bu dönemde bebeğinizin hareketlerinde sallanma ve yuvarlanma yerine vurma ve kıvranma hissedebilirsiniz. Gebeliğin bu döneminde ortalama olarak haftada 400 gram alıyorsunuz ve bu kilonun yaklaşık yarısı kadarı bebeğinize gidiyor. Bebeğiniz önümüzdeki 7 hafta içerisinde şu anki kilosunun ortalama 2 katına çıkacak, çünkü dış dünyada hayatta kalabilmesi için deri altına yağ depolamaya başladı bile.

El, ayak tırnakları ve saçları oluşmuş durumda. Doğum hazırlıkları dış dünyada anne tarafından yapıldığı rahim içinde de büyük bir çalışma söz konusu derisi artık doğum için hazırlandığı için yumuşuyor ve pürüzsüz bir hal alıyor. Deri altında depolanan yağlardan dolayı bebeğinizin derisi artık transparan değil, opak bir görünüme sahip.

Hamileliğin geçtiğimiz dönemlerinde bebeğiniz nefes alma, çiğneme, tekmeleme ve emme gibi dış dünyada ona gerekecek olan hareketleri sürekli olarak çalıştı ve kendisini bu konularda yeterince geliştirdi. Bu yeteneklerin yanı sıra bebeğinizin sindirim sistemi bu hafta tam olarak oluşmuş durumda ve çalışmaya hazır halde.

32. ve 38. haftalarda bebekler, armut şeklindeki ana rahminde baş aşağıya döner bu durum hem kolay doğum hemde bebeğin sağlıklı bir doğum açısından oldukça önemlidir. Dünyaya gelen bebeklerde bu dönüşü yapamama oranı sadece %5’tir. Bu nedenle bebeğinizin pozisyonu hala değişmedi ise endişelenmeyin doğum zamanına kadar bu dönüşü yapamama olasılığı oldukça düşüktür.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.