Oya Hanım

Hamilelikte 29. Hafta

29. haftaya girmeniz ile bebeğinizin boyu 39 cm’ye, kilosu ise yaklaşık 1.2 kiloya ulaşır.

Hamilelikte 29. Hafta
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Gebeliğin bu dönemi ikinci trimester olarak da adlandırılır. Her geçen hafta hatta her geçen gün bebeğiniz size kendisini daha fazla hissettiriyor olsa gerek. Rahim içerisinde çok fazla yer kalmadığı için ikinizde artık bir miktar rahatınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Fakat bu zorlu ve meşakkatli yolu yarılamış durumdasınız, kısa zaman sonra bebeğiniz artık kollarınızda olacak, sizde bir anne olacaksınız. Bu dönemde ağrılarınız ve fiziksel diğer semptomlar sizi biraz zorluyor olabilir.

29. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

29. haftaya girmenizle birlikte bebeğinizin boyu ortalama olarak 38 – 39 cm. civarlarına ulaştı bebeğinizin kilosu ise yine ortalama olarak 1 kilo 200 gr. civarında.  Şu anda bebeğiniz küçük bir bal kabağı kadar. Doğuma kadar bebeğiniz bu günkü halinden yaklaşık iki buçuk kat daha büyük olacak. 29. haftada bebeğinizin cildi, deri altına biriktirdiği yağlar nedeni ile yumuşamaya başlar. Fetüs döneminde vücudunda biriktirdiği yağlar kahverengi yağ olarak adlandırılan yağları depolarken, bebeğiniz artık yetişkin insanlarda bulunan beyaz yağ depolamaya başladı. Verniks Kaseosa diye adlandırılan ve bebeğinizin cildini kaplayan sıvı bu hafta yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Bu sıvı bebeğinizin cildini içinde bulunduğu amniyotik sıvının içerisindeki asitten korumak için oluşmuştur.

Bebeğinizin gözleri bu hafta odaklanmaya başlıyor. Düşünsenize aylardır içerisinde vakit geçirdiği büyüdüğü ve kendini geliştirdiği dünyasını artık daha net şekilde görebilecek. Bebek dişlerinin tohumları da artık atıldı. onlarda çıkmak için doğumdan sonrasını sabırla bekleyecek. Yetişkin yaşlarda kullanacağı dişleri de artık diş etlerinin arasında oluşmaya başladı. Bebeğinizin kasları ve akciğeri olgunlaşmaya devam ederken, kafası ise günden güne gelişen ve büyüyen beyine yer açmak için büyüyor. Bebeğinizin beyni geliştikçe kişiliği ve zekası daha karmaşık bir durum almaya başlıyor. Bu hafta çıkarttığınız seslere, yediklerinize bebeğinizin verdiği tepkileri çok daha net bir şekilde hissedebilirsiniz.

Kemiklerin günden güne sertleşmesi size bebeğinizin sürekli ve hızlı bir şekilde güçlendiğini hissettirecek. Doğum anında bile kemiklerin yumuşak bir yapıya sahip olması gerekiyor ve öyle olacak bebeğinizin kemikleri son halini almak için doğumdan sonrayı bekleyecek. Bebeğinizin kafa tası şuanda bir bütün halinde değil birkaç parçanın birleşmesiyle oluşmuştur. Doğuma kadarda bu şekilde olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.