Oya Hanım

Hamilelikte 34. Hafta

34 haftalık gebelik döneminde bebek kilosu 2.2 kg’a yaklaşmış durumda ve boyu neredeyse 45 cm.

Hamilelikte 34. Hafta

Gebeliğin bu döneminde, aldığınız kilo hemen hemen sabitlenecek ve kilo alma hızınız büyük bir olasılıkla yavaşlayacak. Bu fit görünmek isteyen anneler için kulağa çok güzel gelebilir, ancak unutmamanız gereken bir şey var ki karnınızda harika bir canlı taşıyorsunuz ve eski halinize kısa bir zaman sonra döneceksiniz.

34. Haftada Bebeğinizin Gelişimi Ne Durumda?

34 haftalık gebelikte bebeğinizin kilosu ortalama olarak 2.2 kg. boyu da yaklaşık 45 cm. Doktorunuz kontrolünüzde bu bilgileri zaten sizinle paylaşacaktır. Doğduğu zaman vücut ısısını kontrol altında tutmasına olanak sağlayacak olan yağ tabakası bebeğinizin derisinin altında birikmeye devam ediyor. Cildi de bu dönemde hiç olmadığı kadar yumuşak. Akciğer ve merkezi sinir sistemi gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Eğer erken doğum riskiniz varsa ve bu konuda korkuyorsanız 34 – 37 haftalarda dünyaya gözlerini erken açan miniklerin hiçbir probleminin olmadığını duymak sizi mutlu edecektir. Bu şekilde doğan bebekler kısa süre küvezde kalabilir ve kısa zamanlı sağlık problemleri yaşayabilirler ancak uzun vade de zamanında doğan bebeklerden hiçbir farkları kalmaz.

Eğer erkek bebek bekliyorsanız bebeğinizin testisleri genelde bu dönemde karın kısmından aşağıya inerler. Sadece %3-4 lük bir oranda testisleri aşağıya inmemiş bebekler dünyaya gelir, fakat ilk doğum gününden önce testisleri inmiş olur.

Doğumdan sonra uzunca süre sizin keseceğiniz minik tırnaklar artık parmak uçlarına ulamış durumdalar. Bu arada bebeğiniz artık sizin kadar duyma duyusunu geliştirmiş durumda ve göz bebekleri ışığa tepki verecek durumdadır.

Bebeklerin anne karnındaki hareketleri doğum anına kadar aynı döngüde olurlar. Büyüdükçe hareketlerde farklılıklar hissedebilirsiniz. Onun bu hareketlerini ise doğum sırasında bile hissedebilirsiniz.

Beyin, ana rahminden itibaren öğrenmeyi sağlamak amacıyla trilyonlarca bağlantı oluşturur. Bu beyinsel aktiviteler, bu dönemde bebeğinizin günün büyük bir bölümünü uykuda geçirmesine neden olabilir. Bu durum doğumdan sonrada devam edecek ve bebeğinizin beyni doğumdan sonraki ilk bir yıl içerisinde boyut olarak 3 katına çıkacak. 1 yaşına girdiğinde bebeğinizin beyni ortalama bir yetişkin beyninin 4’te 3’ü boyutuna erişecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.