Oya Hanım

Kimyasal Gebelik Nedir? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

11.03.2020
181
Kimyasal Gebelik Nedir? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarakda bilinmektedir. Yumurtanın erkek üreme hücresi olan sprem ile döllenmesi ile oluşan embriyonun gelişemediği durumlarda ortaya çıkan, vucudun kendi kendine gebeliği sonlandırması durumudur. Kimyasal gebelik çoğu zaman normal adet döngüsü ile ayırt edilemediği için kadınlar bu durumun çoğu zaman farkına bile varmazlar. Nadiren de olsa bazı kişilerin adet döngüsünde kimyasal gebelikten dolayı kısa süreli gecikme yaşayabilirler. Bu durumda evde yapılan gebelik testlerinde de sonuç pozitif çıkmaktadır.
Hamilelik testinde pozitif sonuç görseniz bile çoğu anne adayının farkında bile olmadan erken dönemde düşürdüğü bebeğinin sebebi kimyasal gebelik olabilir. Kimyasal gebelik, laboratuvar testi yapılmadan anlaşılamayabilir. Evde yapılan kullan at testler maalesef her zaman doğru sonuçlar vermiyor. Kimyasal gebelikte kandaki BETA HCG değeri hamilelik testlerinin olumlu sonuç göstermesini sağlıyor. Erken dönemde yapılan bu testler gebelik olduğunu gösterse bile hastahanede 2 gün arayla yapılan kan tahlili sonucunda gebeliğin normal bir gebelik mi yoksa kimyasal gebelik mi olduğu anlaşılıyor. Sağlıklı normal gebeliklerde kandaki Beta HCG değeri 2 gün ara ile 2 kat artarken maalesef kimyasal gebelikte bu oran çok daha az oranda artıyor.
Kimyasal gebelik çoğu zaman dış gebelik ile karıştırılsa da, aslında ikiside birbirinden çok farklı durumlardır. Dış gebelik embriyonun rahime ulaşmadan farklı bir bölgeye yerleşip orada gelişmesi iken, kimyasal gebelik yumurtanın döllenmesi ancak sağlıklı bir embriyoya dönüşmeden atılması ile meydana geliyor.
Günümüzde meydana gelen gebeliklerin ortalama %70’inin kimyasal gebelik ile sonuçlandığı iddia ediliyor. Ancak bu durumda kesinlikle ümitsizliğe kapılmamalı ve kesinlikle bunun doğal işleyişin bir parçası olduğunu kabullenmek gerekiyor.

Kimyasal Gebelik Nasıl Sonlanır?

Gebelik döneminden önce adet döngüsü düzenli kadınların regl döneminin 3-5 gün gecikmesi ile evde yaptığı testin pozitif çıkması halinde doktora gidildiğinde doktor bebeğin kesesini ya da plesentasını ultrasonda göremez ise kimyasal gebelik gerçekleşiyor olabilir. Bu durumda anne adayının regl dönemindekine benzer fakat daha sancılı bir kanaması olabilir. Bu durum döllendikten sonra sağlıklı bir embriyo oluşturamayan yumurtanın vücuttan atılmasıdır.

Kimyasal Gebelik Belirtileri nelerdir?

Hamilelik testinde sonucun pozitif çıkmasının ardından hafif bir lekelenme ve ya kanamanın olması en büyük kimyasal gebelik belirtilerindendir. Kesin tanı ise kan testindeki B-HCG hormonunun sağlıklı gebeliklerde ki gibi 2 gün ara ile 2 kat olmaması çok az oranda yükselmesi ile konulur.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Kimyasal gebeliklerin kesin olmamakla birlikte bilinen en yaygın nedeninin, kromozal sebepler olduğu söylenmektedir. Çiftlerin genetik olarak taşıdıkları hastalıklar ve ya kist oluşumları kimyasal gebeliğin sebepleri olarak bilinmekte. Anne adayının diyabet, tiroid gibi hastalıkları varsa bu durumda da kimyasal gebeliğin gelişmesi görülebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.