Oya Hanım

Yenidoğan Sarılığı Nedir? Yeni Doğan Sarılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

12.10.2019
287
Yenidoğan Sarılığı Nedir? Yeni Doğan Sarılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

          Bebeklerde doğumdan sonraki 28 günlük döneme yenidoğan dönem denilir. Tam olarak gününde doğan bebeklerin %60’ında, Erken doğan bebeklerin ise %80’inde yenidoğan sarılığı görülür. Bebeklerde görülen sarılıkların büyük bir bölümü fizyolojik sarılıktır. Fizyolojik sarılık bellirlenen sınırı aşmaz ve 2 hafra içerisinde kendiliğinden geçer.

Yeni Doğan Sarılığının Nedenleri

         Bilirubin diye adlandırılan, insan cildine sarı rengi veren maddenin kandaki miktarının yükselmesi ve deride birikmesi sonucu oluşur. Yeni doğan bebeklerin alyuvarlar hücreleri daha fazla oldugu için bu hücrelerin parçalanması neticesinde bilirubin adı verilen madde ortaya çıkar. Anne karnında iken bebeğin kanındaki bilirubin annenin karaciğeri tarafından temizlenmektedir. Doğumdan sonra bebeğin karaciğerinin bu maddeyi temizleyecek duruma gelmesi bir kaç gün zaman alır. Bu yüzden kandaki bilirubin artış göstererek sarılığa neden olur.

Yenidoğan Sarılığı Belirtileri

         Sarılık önce yüzde başlar bilirubin seviyesi arttıkça sırasıyla gögüse karına ve bacaklara iner. Göz akı da sararmaya başlar.

        Ciltteki sarı renk gün ışığında daha net göründüğünden gün ışığında kontrol etmenizde fayda var. Florasan lambalarda da kolaylıkla teşhis edilebilir. 

        Bebeğinizin sarılık olduğunu sezdiğiniz anda bir sağlık kuruluşuna başvurarak kandaki bilirubin seviyesini kontrol ettmeniz çok büyük önem taşır. Doktorunuz size kandaki seviyeye göre bir yön çizecektir.          Belli bir değerin altında ise size takip etmenizi ve artış olmaması halinde kendiliğinden geçebileceğini söyleyecektir.

Yenidoğan Sarılığı Tedavisi 

         Yenidoğan sarılığı tedavisi ışık tedavisi yani “fototerapidir” . Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda kan değişimi yapılarak bilirubin vucuttan atılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.