Oya Hanım

Zatürreden Korunamada Yardımcı Olacak 7 Altın Kural

12.11.2019
236
Zatürreden Korunamada Yardımcı Olacak 7 Altın Kural
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Zatürre yani bir diğer adı ile pnömoni, ülkemizde ve dünyada en  çok görülen, yaşamı tehdit eden hastalıklar arasında yer alıyor. Akciğer dokusunun iltihaplanması ile ortaya çıkan zatürre, havaların soğumasıyla ile boy gösteriyor.

 

Vücut direncini düşüren sebepler nedeni ile oluşan zatürrelerde ; stres, dinlenememe ve düzensiz beslenme alışkanlıkları etkili faktörler arasında yer alıyor. 12 Kasım dünya zatürre günü olarak biliyor.

Zatürre, bakteri ve virüsler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak gelişir. Çoğunlukla vücut direnci düşük olan kişilerde kendi boğaz, ağız ve sindirim sistemindeki mikroorganizmaların akciğere ulaşmasıyla oluşur. Bu hastalık ayrıca hasta kişi ile el teması, hava yolu damlacık gibi yollarla da bulaşabiliyor.

Havaların soğuması ile birlikte kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunma oranının artması ile hastalık kış aylarında daha fazla görülmektedir. Zatürrenin oluşumunda, ileri yaş, diyabet, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ile kanser gibi faktörlerde bulunuyor.

Zatürre de dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biride risk grupları. Çocuklar, yaşlılar, nörolojik rahatsızlığı ve yutkunma problemi olan kişiler, astım, KOAH, amfizem, bronşiektazi, akciğer kanser, fibroz gibi solunum yolları ve akciğer doku hastaları, kanser ve AIDS gibi direnci düşük hastalar bu hastalığın risk grubunda yer alır.

Zatürre ateş, nefes darlığı, öksürük ve kirli balgam, gögüs ağrısı ve öksürükte kan gibi belirtiler ile kendini belli eder. Bu şikayetleri farkederseniz hemen bir uzmana başvurmalısınız.

Zatürreden Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. El hijyenine kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. Dirseğin iç kısmına öksürerek elleri sürekli yıkamalı temiz tutmalı
  2. Çocuklar, hamileler, yaşlılar, diyabetler, gibi risk grubunda olan hastalar grip aşısını eylül, ekim veya en geç kasım ayında yaptırmalıdır.
  3. Bağışıklık sistemi yetersiz olan kişiler AIDS, kronik böbrek hastaları gibi kişilere pnömokok aşısı yapılması önemlidir.
  4. Kış aylarında mümkün olduğunca tokalaşmamaya ve kapalı havasız mekanlarda bulunulmamaya özen gösterilmelidir.
  5. İş veya ev gibi uzun zaman geçirilen ortamlar sürekli olarak havalandırılmalıdır.
  6. Zatürre oluşumunu kolaylaştıran faktörler kontrol altında tutulmalıdır.
  7. Kronik hastalıklar uygun şekilde tedavi edilmelidir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.