Oya Hanım

Yeşilçam’ın Yıldız Oyuncularının Yıllar İçindeki Değişimleri

30.12.2019
650
Yeşilçam’ın Yıldız Oyuncularının Yıllar İçindeki Değişimleri
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Yeşilçam filmlerinde karşımıza çıkan ünlü isimlerin yıllar içindeki değişimlerini sizler için derledik. İşte Yeşilçam’ın yıldız oyuncularının değişimleri.

Fatma Girik

1988–1993 yılları arasında Şişli Belediye Başkanı olarak görev yapan Girik, Söz Fato’da isimli reality show programıyla toplumsal sorunlara farklı bir perspektiften bakıp, çözüm yolları aramıştır. Ezo Gelin, Keşanlı Ali Destanı, Büyük Yemin ve Acı aktrisin önemli filmlerindendir.

 

Banu Alkan

1 Temmuz 1958 Doğumludur. Yugoslavya’nın Dubrovnik kentinde dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi ise Hırvatça “yaban gülü” anlamına gelen Remka Rebronja’dır.

 

Cüneyt Arkın

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatur olan oyuncu 8 Eylül 1937 yılında Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Cüneyt Arkın’ın babası Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur’dur

 

Ajda Pekkan

Şarkıcı ve sinema sanatçısı Ayşe Ajda Pekkan 12 Şubat 1946 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

 

Ekrem Bora

Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak olan sanatçı 1934 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir.

 

Eşref Kolçak

Babası İspir Gaziler köyünden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan, Rus kökenli Katya’dır. 1941 yılında İstanbul’a gelmiştir.
Ferdi Tayfur

Tam adı Ferdi Tayfur Turanbayburt olan sanatçı 15 Kasım 1945’de Adana’da dünyaya gelmiştir.

 

Filiz Akın

2 Ocak 1943’te Ankara’da doğdu. Annesi Ankaralı kadın terzisi Habibe Leman Şaşırmaz, babası Afyonlu hakim Bekir Sami Akın’dır.

 

 

Göksel Arsoy

15 Mart 1936 tarihinde Kayseri’de dünyaya gelmiştir.Göksel Arsoy’un annesi Hesna Arsoy, Girit Hanya eşrafından Girit Mutasarrıfı Mollazade Ali Talat Bey’in torunu ve Hırkazade Ahmet’in kızıdır. Babası Remzi Aksoy Almanya’da dizel ve oksijen motorları uzmanıydı

 

 

Hülya Koçyiğit

12 Aralık 1947 Kuzguncuk, Üsküdar doğumludur. Türk sinema, televizyon ve dizi oyuncusudur. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiştir.

 

İbrahim Tatlıses

1952 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İbrahim Tatlıses’in annesi Kürt, babası Araptır. “Tatlı” olan soyadını “Tatlıses” olarak değiştirdi. Yedi çocuklu ve fakir bir ailenin çocuğuydu.

 

 

İzzet Günay

21 Ağustos 1934 İstanbul doğumludur.

 

 

Kartal Tibet

1938 Ankara doğumlu yönetmen, oyuncu, senarist. Yeşilçam’a çok büyük katkıları bulunan Kartal Tibet  Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur.

 

 

 

Metin Akpınar

2 Kasım 1941  İstanbul doğumludur.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi mezunudur.

 

 

 

Muhterem Nur

31 Aralık 1932 de Eski Yugoslavya şimdi ise Makedonya sınırları içinde olan Manastır şehrinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Aysel Muhterem Kısa’dır.

 

  

Tarık Akan

Gerçek adı Tahsin Tarık Üregil olan sanatçı 13 Aralık 1949 İstanbul doğumludur.

 

 

 

Orhan Gencebay

Sanatçı 4 Ağustos 1944 Samsun doğumludur. Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür.

 

 

 

Itır Esen
Yeşilçam’ın yıldızların biri olan oyuncu Hayri Esen’in kızıdır. Fotomodellik yaptığı dönemde Milliyet Gazetesi’nin ekinin kapağında bir fotoğrafı yayımlanmıştır.

 

 

Oya Aydoğan

1957 Erzincan doğumludur. Yeşilçam’da pek çok filmde rol alan oyuncu 1989 doğumlu Gurur Aydoğdu isimli bir erkek çocuk annesidir.

 

Halit Akçatepe

Halit Akçatepe, 1938 yılında Ordu, Ünye’de Sıtkı Akçatepe ve Leman Akçatepe çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Aslen Ordu ili Ünye ilçesindendir.

 

 

Perihan Savaş

1 Ocak 1955 İstanbul doğumludur. Gerçek adı Şerife Perihan Savaş’dır.

 

 

Serpil Çakmaklı

Gerçek adı Şener Dönmez olan Serpil Çakmaklı, 19 Mayıs 1962 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. Sonradan mahkeme kararıyla ismini Serpil Çakmaklı olarak değiştirmiştir.

 

 

 

Sezen Aksu

Gerçek Adı Fatma Sezen Yıldırımdır. 1954 yılının 13 Temmuz’unda Denizli Sarayköy’de dünyaya gelmiştir.

 

 

 

Ayşen Gruda

30 Kasım1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.Ayşen Gruda, birçok Yeşilçam sinema filminde Şener Şen, Adile Naşit, Kemal Sunal, İlyas Salman gibi oyuncularla başrolde yer almıştır.

 

  

Türkan Şoray

28 Haziran 1945 İstanbul doğumludur.  1983 Yılında Cihan Ünal ile evlenmiştir. Bu evlilikten Yağmur adında bir kızı vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.