Oya Hanım

Sinüzit Nedir Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

11.10.2019
349
Sinüzit Nedir Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının baş ağrısı, burun tıkanıklığı, genizde ve burunda sarı yada yeşilimsi akıntı, adaptasyon zorluğu gibi belirtiler veren sinüzit cerrahi tedaviye olumlu yanıt veren bir rahatsızlıktır.

Sinüs Nedir?

Sinüsler, kafa kemikleri içine yerleşen ve kanalları burun içine açılan, içi hava dolu kemik boşluklarına verilen addır. Doğumdan sonra bir kısmı oluşur ve ergenlik döneminde bu oluşum tamalanır. Sesin tonunu ve karakterini sağlamasının yanı sıra buradan geçen havanın nemlendirilmesinde vew vucut ısısına yaklaşması görevlerini yapar. İçi hava dolu olduğunda kafa ağırlığını azaltıp başın dik durmasına yardımcı olurlar. İşte bu yüzden sinüzit hastalarının başlarında bir ağırlık hissi oluşlur.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin en önemli belirtileri grip sonrasında;

  •  Göz ve yüz çevresinde zonklayıcı baş ağrısı
  •  Burun tıkanıklığı
  •  Boğaz ağrıları
  •  Ağız kokusu ve tad alma problemleri
  •  Hafif ateş
  • Halsizlik
  • Çocuklarda ek olarak iştahsızlık, öksürük, bulantı ve kusma oluşabilir

Sinüzit Tedavisi 

Sinüzit cerrahi müdahaleye iyi yanıt veren bir hastalıktır. Akut sinüzitler de genellikle ilaç tedavisi yöntemi uygulanıyor. Antibiyotik tedavisi önemli yöntemlerdendir. Hastalığın durumuna göre 10 ila 20 gün arası antibiyotik kullanımı gerekebilir. Uzun süreli ilaç kullanımı hastalar için zor gelebiliyor fakat yarım kalan ilaç tedavilerinden sonra sinüzitin tekrarlayabiliyor ve kronikleşebiliyor. Tedavide burun açıcı spreyler, alerji hapları ve sinüs yıkama sıvıları kullanılabiliyor.

Kronik sinüzitlerde ise önce ilaç tedavisi ile tedavi denenmeli ancak dirençli ve tekrarlayan vakalarda cerrahi tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Doktorunuz sinüslerin doluluk oranı ve mukozaların sertlik durumuna göre yapılacak en uygun cerrahi yöntemi seçecektir.

Yorumlar
  1. Makbule dedi ki:

    denize gitmek sinüzite çok iyi geliyor tüm arkadaşlara tavsyem sinüzit olan bol bol denize girsin.