Oya Hanım

Orta Kulak İltihabı Nasıl İyilerşir? Belirtileri ve Tedavisi

11.10.2019
326
Orta Kulak İltihabı Nasıl İyilerşir? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak zarı arkasına sıvı birikmesine neden olan bir enfeksiyondur. Herkeste her yaşta gelişebilen bir rahatsızlık olan orta kulak iltihabı 6 – 15 aylık bebeklerde daha sık görülür. Peki  orta kulak iltihabı nasıl iyileşir? Belirtileri nelerdir? bütün hepsi yazımızda.

Genelde ortakulak enfeksiyonları, soguk algınlığı bir enfeksiyonun orta kulakta sıvı biriktirmesine sebep olduğunda ve östaki borunsunun ( Orta kulak ile burun arkası arasındaki ince tüp) şişmesine sebep olduğunda meydana gelir.

Orta Kulak İltihabı Türleri Nelerdir?

İki tür orta kulak enfeksiyonu tipi vardır. Efüzyonlu orta kulak iltihabı ve Akut orta kulak iltihabı.

Efüzyonlu Orta Kulak İltihabı

Bir enfeksiyon geçirdikten sonra, orta kulakta mukus ve sıvı birikmeye devam eder. Bu olay kulakta dolgunluk hissiyatı yaratır.Duyma yeteneğiniz anlaşılır şekilde etkilenebilir.

Akut Orta Kulak İltihabı

Bu tip orta kulak enfeksiyonları ise hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve kulak davulunun arkasında ve etrafında şişlik ve kızarıklık meydana getirir. Kulak ağrısı, yüksek ateş ve işitme bozukluğu genelde ortakulakta biriken sıvı ve mukustan dolayı oluşur.

Belirtiler

– Kulak ağrısı
– Uyku problemi
– Halsizlik
– Huzursuzluk ve ağlama
– Duyma sorunları
– Denge kaybı
– Yüksek ateş
– Kulaktan akıntı
– İştah kaybı
– Kulak içinde, çevresinde kaşıntı ve tahriş

Orta Kulak İltihabı Nasıl İyileşir

Kulak enfeksiyonlarının bir çoğu 5 güne kadar geçer ve bir tedavi uygulamaya gerek yoktur. ihtiyaç halinde ateşin düşürülmesi ve ağrı için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Çocuğunuza vereceğiniz ağrı kesicinin yaşına uygun olmasına dikkat  etmek gerekir. 

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler çoğu durumlarda orta kulak enfeksiyonları için kullanılmaz. Nedeni ise iyileştirme sürecini hızlandırdığına dair bir kanıt yoktur. Çogu orta kulak iltihabı vakası antibiyotiklerin etki edemediği virüslerden kaynaklanır. Basit vakalarda sürekli antibiyotik kullanımı bakterilerin zaman içinde direncinin artmasınada sebep olabilir. 

Oyahanim.net olarak sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.