Oya Hanım

Menekşe Bakımı Püf Noktaları

Menekşe Bakımı Püf Noktaları

Menekşe Bakımı Püf Noktaları

         Bu yazımızda hobi olarak evde çiçeklerle bitkilerle uğraşmayı seven okurlarımız için menekşe bakımı nasıl yapılır? Menekşe bakımı püf noktaları nelerdir? Sorularını cevaplıyoruz. İşte Menekşe bakımında dikkat edilmesi gerekenler.

         Evinizin herhangi bir köşesinde yetiştirmeye çalıştırdığınız menekşelerinize bakmakta zorlanıyorsanız bu yazımız tam size göre. Öncelikle belirtmek isterim evlerde bakılan menekşe türü Afrika menekşesidir. Bizde sizlere bu türden menekşelerden bahsedeceğiz. 

 1- Küçük Ve Delikli Saksı Tercih Edin

         Menekşe bakımında en önemli hususlardan birtanesi doğru saksı tercihidir. Derin ve büyük saksılar menekşeleriniz için uygun değildir. Orta boy ve delikli saksı kullanmaya gayret gösterin.

2- Torflu Toprak Tercih Edin

Genetiği gereği menekşe yetiştireceğiniz toprağın torflu toprak olması gerekmektedir. Nemli ve yoğunluğu düşük topraklarda yaşamayı seven bir bitkidir. Toprağın PH değeri menekşeler için çok önemlidir. Evde PH dengesini ölçmenin mümkün olmadığından dolayı toragına bazı mineraller ekleyerek PH dengesini kontrol altında tutabilirsiniz.

3- Direk Güneşten Koruyun

Bu tropikal bir bitki olduğu için gün ışığını sever ancak doğrudan güneş ışığı bitkinize zarar verir. Menekşeleriniz için evin doğu ve batı cephesi en uygun yerlerdir saksıları bu şekilde konumlandırmalısınız.

4- Sulamaya Dikkat

Menekşeler az sulamadan dolayı ve ya çok sulamadan dolayı ölen bir bitkidir. Biraz evvel bahsettiğimiz gibi tropikal bir bitki olması nedeni ile ne çok nede az sulamalısınız. 

         Saksınızdaki toprak nemli ise menekşenizi sulamanıza gerek yoktur o nemden ihtiyacı olanı alacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.