Oya Hanım

Diyabette Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Belirtileri

11.10.2019
350
Diyabette Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Belirtileri

        Son zamanlarda sağlıksız beslenme alışkanlıklarının artması ve harektersiz yaşam tarzı diyabete yani şekere sebep oluyor. Günümüzde her 10 kişiden 1’i diyabet hastası. Diyabetten korunmak için kan şekerinizi kan şekerini kontrol altında tutmak büyük önem arz ediyor.

Diyabet Önlenebilir Bir Sağlık Problemidir

Türkiyede yaklaşık 8 milyon şeker hastası bulunmaktadır. Diyabetin birden fazla tipi mevcuttur. En çok rastlanılan tip 1 ve tip 2 insülin kullanımı gerektirdiğinden en çok bilinenlerdir. Diyabette ana tedavi kilo kontrolü ile başlamaktadır. Yani Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) doğru tedaviler ve hareketsiz yaşamı değiştirecek aktiviteler ile önlenebilir bir hastalıktır.

Diyabetin Belirtileri

Çok su içme

Sık idrara çıkma

Ağızda Kuruluk

Cilt yaralarının geç iyileşmesi

Yukarıdaki belirtiler diyabetin erken teşhisinde çok büyük önem taşımaktadır.Diyabetin erken tedavisi ve alınacak önlemler oldukça önemlidir.

Sağlıklı Kişilerdede İnsülin Direnci Olabilir

Muayinelerde sağlıklı kabul edilebilecek sonuçları olan kişilerde de insulin direnci olabilmektedir. Bu oran toplumumuzda %25’lerdedir. 

Diyabet İçin Tarçın 

Diyabeti tedavi edecek doğal bir ilaç bulunmamakla beraber, karbonhidratlı gıdaların emilimini azaltan tarçın gibi bazı gıdalar etkili olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.