Oya Hanım

Türkiye’de Corona Virüsü Alarmı

11.03.2020
233
Türkiye’de Corona Virüsü Alarmı

Tüm dünyayı korkutan ve hızla yayılmaya devam eden corona virüsü ülkemize de sıçradı. Ülkemizde bir kişide corona virüsü saptandı. Bu kişinin erkek olduğu ve karantina altına alındığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hastanın hangi ilde olduğunu ve hangi hastahanede yattığını kamuoyu ile paylaşmadı.  Milli eğitim bakanlığı ve sağlık bakanlığı okulların tatil edilmesi ile ilgili olarak iletişim halinde. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk twitter hesabından eğitim sürecine ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Selçuk paylaşımında ” Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir. Okulların tatil takvimiyle ilgili resmi kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü bir çok hastalıkla benzer belirtilerle geliyor. Bu nedenle hastalığın farkına varmak biraz geç olabiliyor. Virüsün bulaştığı insanlarda belirti semptomları ise şu şekilde

  1. Burun akıntısı
  2. Öksürük
  3. Boğaz ağrısı
  4. Muhtemelen baş ağrısı
  5. Kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürecek yüksek ateş

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar yaşlılar ve çok gençlerde virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimalide bulunuyor.

Mers ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana da geçen bazı corona virüslerinin olduğu biliniyor.

Şiddetli olan vakalarda, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni corona virüsünün ( COVİD-19 ) kuluçka süresinin 2 – 14 gün olduğu düşünülüyor.

Corona (COVİD-19) Nasıl Bulaşır?

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı corona virüsü rehberine göre, hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak olarak Huanan deniz ürünleri satış pazarında yasadışı satılan vahşi hayvanlar düşünülmekle birlikte, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaşma bildirilmiştir. Hastalığın damlacık yolu ile bulaştığı düşünülmektedir. Hastalığa yakalanmış birinin öksürme, hapşırma yolu ile saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylere ( göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir.

Corona Tanısı Nasıl Koyulur?

Yeni Corona virüsünü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

Corona Virüsünü Önlemek  Veya Tedavi Etmek İçin Bir İlaç Var mıdır?

Halen hastalığa özel bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedaviler uygulanmaktadır.

Corona Virüsünün Aşısı Var Mıdır?

Yeni corona virüsü için geliştirilmiş bir aşı henüz yoktur. Ancak aşı geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik araştırmalar devam etmektedir.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Etiketler: