Oya Hanım

Tek Sıra Boncuklu Anne İğne Oyası Modeli

12.10.2019
2.183
Tek Sıra Boncuklu Anne İğne Oyası Modeli

      Tek sıra giden boncuklu anne iğne oyası modeli. Bu model ile iğne oyasına yeni bir boyut geliyor. zarif ve gösterişli bir iğne oyası modeli. İğne oyası görünümüyle zarifliği ile görenleri büyüleyecek.

     Geleneksel kültürümüzün ve kaybolmakta olan el sanatlarımızın en öenmli örneklerinden biri ve sadece Türk insanına özgü iğne oyaları, düz renkli veya basma yemenilerin, kreplerin, mendillerin, gömleklerin önlerine, yaka ve kollarına renkli ipek, pamuklu ve naylon ipekle, iğne ile yapılan çok zarif bir dantel türüdür.

    İğne oyalarında motifleri oluşturulurken renkler açık-koyu, koyu-açık olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise iki veya üç boyutlu olan oyalarda motiflerin vurgulanması ve monotonluğun kırılmasıdır.

     İğne oyalarında aranılan en önemli özelliğin sık  ve muntazam olması vurgulanmakla beraber  desen seçiminde de kendi zevkleri ön plana çıkmaktadır. Oyalar genellikle yazma ve fular kenarına uygulandığından daha çok bohça içinde muhafaza edilmektedir. Sertleşme yöntemi olarak en çok sabun kolası kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.