Oya Hanım

Kolik Nedir? Bebeklerde Kolik Nasıl Geçer

12.10.2019
367
Kolik Nedir? Bebeklerde Kolik Nasıl Geçer

         Bebeklerde hazımsızlığın ve gaz oluşumunun verdiği rahatsızlığa kolik denir. Bu rahatsızlık bebeğinizin uzun süren ağlama nöbetlerine sebep olabilir. Ancak gaz sancısı çeken ve ağlayan her bebek için kolik demekte doğru değildir. Bebeklerin en büyük iletişim yöntemi ağlamaktır ve bu ilk aylarda gayet doğaldır. Kolik hastalığına erken müdahale önemlidir.

         Günümüzde malesef her 3 bebekten 1 tanesi kolik rahatsızlığını yaşıyor. Bebeğiniz ilk aylarında ve uzun uzun ağlıyorsa gününüzün büyük bir bölümünü ayakta ve onuı sakinleştirmek için tıpışlayarak geçiriyorsanız bebeğiniz kolik olabilir. Peki bu bahsettiğimiz kolik nedir gelin beraber inceleyelim.

Kolik Nedir?

         Yenidoğan bebeklerde 2-3 haftalıkken başlayan genelde 4. ayakadar devam eden, bazı bebeklerde daha uzun sürebilen sürekli sebepsiz ağlamalara kolik denir. Tamamen sağlıklı görünen ve hiçbir sıkıntısı olmayan bebeklerde kolik yeni anne baba olanları biraz endişelendiren sağlık problemidir.

Kolik Olan Bebeğinizi Rahatlatacak Püf Noktalar

  • Bebeğiniz doğumdan sonra yeni bir dünyaya merhaba diyecek. Bu yeni ortama alışmak onun için biraz zaman alacak. Onu sürekli kucağınıza alarak sevildiğini ve güvende olduğunu hissettirmeniz bu alışma sürecinde bebeğinize çok yardımcı olacaktır.
  • Bebeğinizin ağlamasının ardında bir çok sebep olabilir. Karnı acıkmış, altı kirlenmiş yada uykusunu alamamış olabilir bu ihtiyaçlarının hepsini karşıladığından emin olmanız gerekir.
  • Her beslemenin ardından bebeğinizin gazını kesinlikle çıkarmalısınız. Kucağınıza alıp sırtını yavaş yavaş tıpışlayabilirsiniz.
  • Kolik hastalıklı bebekleri rahatlatmanın en etkili yöntemlerinden biriside bacaklarını ileri geri hareket ettirerek gaz çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.