Oya Hanım

Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir.

12.10.2019
325
Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir.

      Hipertansiyon bir çok sebebe bağlı ortaya çıkan kan basıncı yüksekliğidir. Hipertansiyon hastalığı, ülkemizde 15.000.000 kişide görülmektedir.Bu hastaların saddece %5 – %6’sı etkin bir tedavi yöntemi ile tedavi edilmekte ve sağlıklarına kavuşmaktadır. Hipertansiyonun sebebleri arasında genetik yatkınlık ve aşırı tuz tüketimi ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak bu hastalığın %95’inde yüksek kan basıncının nedeni belli olmamaktadır. Kan basıncının ani yükselmesi mutlak suretle kontrol altına alınmalıdır. Aksi taktirde yükselen kan basıncı beyin kanaması ve felce sevep olabilmektedir.

Hipertansiyon Nedir?

Damarlarda dolaşan kanın damar duvarlarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon denir. Uzun sürede damarlara uygunlanan bu yüksek basınç damarlarda hasara neden olabilir. Organları besleyen damarlarda hipertansiyon sonucunda tıkanma, genişleme veya yırtılma gerçekleşebilir. Organları besleyen damarlarda bu şekilde bir sıkıntı oluşması organ yetmezliğine sebep olabilir.

Hipertansiyon uzun süre belli etmeden böbrek, beyin .kalp ve damar sistemine hasar verebileceğinden sessiz düşman olarak adlandırılır. 

Hipertansiyon Belirtileri

En belirgin hipertansiyon belirtileri arasında yüksek kan  basıncına bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, gögüs ağrısı, görmede bozukluk, halsizlik, yorgunluk, burun kanaması, yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, gece uykudan uyanıp idrara kalkma ve bacaklarda şişliktir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.