Oya Hanım

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

07.03.2020
241

İlk olarak Çin’de rastlanan ve hızla dünyaya yayılmaya devam eden corona virüsü ülkemiz sınırlarına kadar dayanmış bulunmakta. Ülkemizde henüz corona vakasına rastlanmadı ancak bu konuda diğer tüm ülkeler gibi bilgili ve bilinçli olmakta fayda var. İşte COVİD-19 yani corona virüsü hakkında bilinmesi gerekenler…

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?
 

Türkiye Günlük Corona Virüs Tablosu İçin Tıklayın...

Merkezi Çin’in Wuhan kenti olan corona virüsü nedeniyle ne yazık ki binlerce insan hayatını kaybetti. Kısa sürede tüm dünyaya korku salan bu virüs alınan onlarca güvenlik önlemine rağmen ülkemiz sınırlarına da dayanmış durumda. Bu nedenle bu konuda bilinçlenmek ve daha dikkatli davranmak için bilmeniz gerekenleri bu yazımızda ele aldık. İşte corona virüsü hakkında bilinmesi gerekenler.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü bir çok hastalıkla benzer belirtilerle geliyor. Bu nedenle hastalığın farkına varmak biraz geç olabiliyor. Virüsün bulaştığı insanlarda belirti semptomları ise şu şekilde

  1. Burun akıntısı
  2. Öksürük
  3. Boğaz ağrısı
  4. Muhtemelen baş ağrısı
  5. Kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürecek yüksek ateş

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar yaşlılar ve çok gençlerde virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimalide bulunuyor.

Mers ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana da geçen bazı corona virüslerinin olduğu biliniyor.

Şiddetli olan vakalarda, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni corona virüsünün ( COVİD-19 ) kuluçka süresinin 2 – 14 gün olduğu düşünülüyor.

Corona (COVİD-19) Nasıl Bulaşır?

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı corona virüsü rehberine göre, hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak olarak Huanan deniz ürünleri satış pazarında yasadışı satılan vahşi hayvanlar düşünülmekle birlikte, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaşma bildirilmiştir. Hastalığın damlacık yolu ile bulaştığı düşünülmektedir. Hastalığa yakalanmış birinin öksürme, hapşırma yolu ile saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylere ( göz, ağız, burun mukozasına temasla) bulaşabilir.

Corona Tanısı Nasıl Koyulur?

Yeni Corona virüsünü tespit edebilmek için gerekli olan moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

Corona Virüsünü Önlemek  Veya Tedavi Etmek İçin Bir İlaç Var mıdır?

Halen hastalığa özel bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destekleyici tedaviler uygulanmaktadır.

Corona Virüsünün Aşısı Var Mıdır?

Yeni corona virüsü için geliştirilmiş bir aşı henüz yoktur. Ancak aşı geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik araştırmalar devam etmektedir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Etiketler: